MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie robili porządki

NORBERT ZIĘTAL
W czwartkowej akcji sprzątania gminy wzięło udział 1600 uczniów z Kańczugi i sąsiednich miejscowości.
W czwartkowej akcji sprzątania gminy wzięło udział 1600 uczniów z Kańczugi i sąsiednich miejscowości. NORBERT ZIĘTAL
KAŃCZUGA. Tak wielkiej akcji sprzątania jeszcze w tej gminie nie było. W czwartek 1600 uczniów ruszyło w teren z workami na śmieci.

Podobne inicjatywy są w tej gminie prowadzone od 8 lat. Jednak zazwyczaj we wrześniu i w o wiele mniejszym wymiarze.
- Postanowiliśmy, że w tym roku ruszymy wiosną. Tuż przed Międzynarodowym Dniem Ziemi. Kupiliśmy 1500 par rękawic jednorazowych dla uczniów i tysiąc 120-litrowych worków na śmieci - mówi Jacek Sołek, burmistrz Kańczugi.
W czwartkowej akcji wzięli udział uczniowie z 10 szkół - podstawówek, gimnazjum i kańczudzkiego Zespołu Szkół. Młodych porządkowych można było spotkać nie tylko w Kańczudze, lecz również w pobliskich miejscowościach: Sieteszy, Siedleczce, Łopuszce Wielkiej, Pantalowicach, Rączynie i Krzeczowiach oraz na drodze z Żuklina do Łopuszki Małej.
- Zbieramy wszystkie śmieci do worków. Papiery, pudełka, butelki. Te ostatnie do innych worków - chwali się 8-letnia Ania, uczennica II klasy SP w Kańczudze.
Akcja ma również edukować najmłodszych. Butelki i stłuczka szklana trafi do osobnych worków, a potem zostanie wywieziona do jarosławskiej Huty Szkła. Tam będzie przerobiona w ramach recyklingu. W ten sposób uczniowie dowiedzą się, że szkło trzeba szanować, i że można go powtórnie wykorzystać. Worki z zebranymi od uczniów śmieciami były na bieżąco zabierane przez gminną śmieciarkę.
W piątek we wszystkich szkołach w gminie zorganizowano akademie z okazji Dnia Ziemi. Podsumowano na nich czwartkową zbiórkę śmieci.
W tej gminie mieszkańcy dbają o czystość na bieżąco. Od kilku lat w Kańczudze i sąsiednich miejscowościach funkcjonuje ten sam system wywozu śmieci. Za 2 złote można kupić specjalny, 120-litrowy worek, przeznaczony do gromadzenia odpadów komunalnych. Po zapełnieniu można go zostawić w określonym miejscu w każdej miejscowości. Raz na tydzień worki zabiera gminna ekipa porządkowa. Są też ustawione kontenery. Bezpłatnie, w odpowiednich workach, można oddać stłuczkę szklaną i plastik, np. butelki PET po napojach. Surowce trafiają do powtórnego przerobu. Szkło do Huty Szkła w Jarosławiu, plastik do zakładów chemicznych w Nowej Sarzynie. Dzięki temu systemowi o wiele mniej śmieci można spotkać w przydrożnych rowach i lasach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24