Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ucz dziecko rozpoznawać uczucia

Ula Sobol
- Dziecko patrzy na świat ze swojej perspektywy. Wydaje mu się, że to, co jest dobre dla niego, rozweseli też rodzica - podkreśla Dorota Pobłocka, psycholog z Ośrodka Wczesnej Interwencji przy ul. Emilii Plater 7 w Rzeszowie.
- Dziecko patrzy na świat ze swojej perspektywy. Wydaje mu się, że to, co jest dobre dla niego, rozweseli też rodzica - podkreśla Dorota Pobłocka, psycholog z Ośrodka Wczesnej Interwencji przy ul. Emilii Plater 7 w Rzeszowie. Archiwum Doroty Pobłockiej.
Rozmowa z Dorotą Pobłocką, psychologiem z Ośrodka Wczesnej Interwencji w Rzeszowie.

- Każdy pragnie być kochanym i obdarzać uczuciem drugą osobę?

- Oczywiście, że tak. Miłość sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Dodaje nam energii, chęci do życia i rozwoju. Jednym słowem dodaje nam skrzydeł.

- W jaki sposób okazać dziecku swoją miłość? Czy deklaracje słowne muszą być poparte czynami?

- Rodzic najlepiej okaże swojemu dziecku miłość, jeśli znajdzie dla niego czas m.in. na wspólną zabawę, naukę oraz rozmowę. Dziecko nie zrozumie takiej sytuacji, kiedy rodzic, w imię miłości do dziecka, będzie pracował po godzinach, aby zapewnić mu lepszą przyszłość. W konsekwencji z dzieckiem będzie widywał się tylko w weekendy. Dziecko potrzebuje obecności rodzica. Warto mówić, że się je kocha się, ale jeśli takie deklaracje nie będą poparte czynami, będą tylko pustymi słowami.

- Im mniejsze dziecko, tym więcej potrzebuje miłości fizycznej w postaci przytulenia...

- To prawda. Kiedy dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, rzadziej wtula się w mamę czy w tatę. Mądrze kochający rodzic powinien dostrzegać te zmiany i na siłę nie zatrzymywać dziecka przy sobie.
- Przytulanie jest niezdrowe?

- Może być niezdrowe. Kiedy staje się dosłownie lub w przenośni wymuszane ze strony rodzica. W sytuacji, kiedy rodzic nie może pogodzić się z faktem usamodzielniana się dziecka i nadal traktuje go jak niemowlaka. Zamiast pomagać mu pokonywać różne nowe wyzwania, daje nieświadomie komunikat, że tylko przy mnie będziesz czuł się bezpiecznie oraz będziesz szczęśliwy. Dzieci mogą różnie zareagować. Jedne będą się buntować wobec takiej miłości. Będą walczyć o swoją niezależność. Inne ulegną i nie odetną przysłowiowej pępowiny.

- A jak dzieci okazują miłość?

- Bardzo prosto poprzez przytulenie, całusy czy powiedzenie "kocham cię mamo, tato". Dzieci uczą się wyrażania miłości od nas dorosłych. Myślę, że małe dziecko instynktownie dąży do bliskości fizycznej z rodzicem. Jeśli rodzic będzie oziębły w stosunku do dziecka, ono najprawdopodobniej wycofa się w wyrażaniu miłości. Bardzo ważne jest już od małego uczenie dzieci nazywania uczuć i ich konstruktywnego wyrażania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24