MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ławeczka księcia Andrzeja Lubomirskiego stanie przy lipie Jana III Sobieskiego w parku przy pałacu w Przeworsku [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Archiwum Muzeum w Przeworsku
Książę Andrzej Lubomirski na stałe zasiądzie na ławce w Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku. Pomnik ma być odsłonięty końcem listopada, początkiem grudnia.

Pisaliśmy, że prochy księcia Andrzeja Lubomirskiego h. Szreniawa bez Krzyża (1862-1953), ostatniego Ordynata Przeworskiego zostaną sprowadzone z Brazylii i mają spocząć w kryptach rodu Lubomirskich pod Kaplicą Bożego Grobu w Bazylice p. w. Ducha Świętego w Przeworsku.

Wraz z tą uroczystością odsłonięty zostanie pomnik z brązu ukazujący siedzącego księcia. Odwzorowanego z archiwalnej fotografii, gdzie siedzi elegancko, szykownie ubrany w białe spodnie i takież jasne buty, pod krawatem, oparty o ławkę prawą ręką, z nogą założona na nogę, z okularami na nosie i charakterystycznymi wąsami.

- Chcemy wyznaczyć datę tego pogrzebu, który już ma przyznany przez premiera status państwowego. Jeszcze w lipcu na ręce starosty przyszło takie pismo. Spodziewamy się, że uroczystość odbędzie się końcem listopada, początkiem grudnia - mówi dr Łukasz Mróz, dyrektor Muzeum w Przeworsku. - Jeśli chodzi o pomnik, wykonany gipsowy model (naturalnej wielkości) jest już u odlewnika. Ustawiony zostanie w parku pod lipą Jana III Sobieskiego, z bliskości kaplicy domowej Lubomirskich, skąd też będzie wyprowadzenie ciała w kondukcie żałobnym do bazyliki.

Dyrektor dodaje, że ordynat był postacią mocno zasłużoną dla Przeworska. Był działaczem gospodarczym, społecznym, kulturalnym, człowiekiem religijnym. Powiększył majątek i usprawnił system zarządzania Ordynacją Przeworską – po utworzeniu powiatu przeworskiego w 1899 roku starał się o jego wyodrębnienie spod autonomicznej zależności powiatu łańcuckiego, co udało się zrealizować w 1929 r.

W latach 1930-1933 był posłem na Sejm RP.

Książę to darczyńca i kurator Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, członek Towarzystwa Kółek Rolniczych we Lwowie i prezes jego Zarządu Powiatowego w Przeworsku, prezes Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie, a także wiceprezes sławnego Lewiatana w 1920 r.

3 maja 1928 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po 1945 wyemigrował do Brazylii, gdzie zmarł w 1953 r. w Jacarezinho. 22 listopada tego roku mija 70. rocznica śmierci ostatniego Ordynata Przeworskiego.

Można wesprzeć finansowo budowę pomnika na zrzutka.pl. lub wpłacając dobrowolne datki na konto: Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum w Przeworsku.

Przypomnijmy. 21 lipca br. odbyło się posiedzenie Komitetu Honorowego sprowadzenia szczątków i uroczystości pogrzebowych Księcia Ordynata Andrzeja Lubomirskiego.

Ławeczka księcia Andrzeja Lubomirskiego stanie przy lipie Ja...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24