MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Energia wyrośnie w polu

Wojciech NAJA
Sadzonki wierzby energetycznej to krótkie patyki. Pracownicy prezesa  Janusza Środy obsadzili nimi trzy hektary nieużytków.
Sadzonki wierzby energetycznej to krótkie patyki. Pracownicy prezesa Janusza Środy obsadzili nimi trzy hektary nieużytków. Wojciech NAJA
Ropczyce. Jedna firma da zatrudnienie, druga obniży emisję pyłów i siarki do środowiska. Dwa gminne przedsiębiorstwa komunalne będą produkować i wykorzystywać biomasę. Wierzbę energetyczną zasadzi, zbierze i przygotuje Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, a opał kupi i wykorzysta Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

PUK dzierżawi już od Agencji Rynku Rolnego 11 hektarów pola w Skrzyszowie. Ma też umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim. - Naukowcy zbadali glebę, wybiorą najodpowiedniejszą odmianę wierzby energetycznej i pomogą, kiedy pojawi się zagrożenie szkodnikami czy chorobą - wylicza Janusz Środa, prezes PUK w Ropczycach.
Od 2010 r. zakłady ciepłownicze, które nie będą produkowały co najmniej 7,5 proc. energii na bazie źródeł odnawialnych, zapłacą wysokie kary. Prezes Środa porozumiał się z szefem PEC w Ropczycach, Florianem Żuczkiem. Jeden podjął się produkcji biomasy, a drugi jej odbioru i wykorzystania.
Jesienią pracownicy PUK obsadzili 3 hektary sadzonkami 4 różnych odmian wierzby, z myślą, że w tym roku najlepiej rosnącą rozsadzą na pozostałych 8 hektarach. Do nawożenia przyda się osad z ropczyckiej oczyszczalni ścieków. Odpady znikną, a to już zysk, bo wszystkie oczyszczalnie płacą za ich likwidację.
W PUK w Ropczycach latem pracuje 10 osobowa ekipa budowlana, kiedy przychodzi zima, połowa ekipy jest niepotrzebna, więc 5 pracowników idzie na zasiłek dla bezrobotnych. - Teraz zatrudnię ich na stałe, a jeśli nie ich, to dam pracę innym chętnym - mówi Środa.

PUK ma plany powiększenia plantacji wierzby energetycznej o kolejne 10 ha, które zamierza kupić w tym roku. W sumie więc z ponad 20 hektarów wyprodukuje ponad 600 ton biomasy rocznie. PUK zakłada zbiór 30 ton z hektara, tymczasem w publikacjach mówi się nawet o 40 tonach. Biomasę można sprzedać do ciepłowni i elektrowni w Stalowej Woli czy Połańcu. Ścinki wierzby można też formować w brykiety do kominków albo w pelety.

- Na początek biomasę będziemy mieszać z miałem węglowym. 10 proc. biomasy, reszta miał - planuje Florian Żuczek, prezes ropczyckiego PEC-u. - Jeśli wierzby energetycznej będzie więcej, być może kupimy specjalny piec.
Uprawą wierzby w okolicy Ropczyc interesują się rolnicy, jeden, z Paszczyny, rozmawiał już z Żuczkiem. - Interesowało go, czy możemy zapewnić mu zbyt.
Zainteresowanie widzi też Środa. - Okoliczni rolnicy ze Skrzyszowa, gdzie mamy sadzonki, wypytują mnie, jak to się uprawia i co z tym zrobić. Jeden z moich pracowników chce też kupić sadzonki i obsadzić wierzbą 3 hektary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24