MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dioramy historyczne i multimedia mają przyciągnąć turystów do fortów Twierdzy Przemyśl [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Odpowiednio zagospodarowane forty z okresu I wojny światowej przyciągają turystów do miejsc walk we Francji, Belgii i Holandii.
Odpowiednio zagospodarowane forty z okresu I wojny światowej przyciągają turystów do miejsc walk we Francji, Belgii i Holandii. Archiwum Mirosława Majkowskiego
Forty Twierdzy Przemyśl, aby przyciągać turystów i zarabiać, muszą być odpowiednio, w ciekawy sposób zagospodarowane. Pierwszym ma być Fort XI Duńkowiczki w gminie Orły. Tutaj mają powstać dioramy historycznej i wystawy multimedialne, wzorowane na rozwiązaniach zastosowanych w takich obiektach we Francji i Belgii.

Kilka lat temu większość dużych obiektów Twierdzy Przemyśl (głównie fortów) została przystosowana do zwiedzania. Dzięki pieniądzom z programów unijnych zabezpieczono forty, ustawiono odpowiednie oznakowania, wykonano miejsca do rekreacji. Niestety, prace o wartości ok. 23 mln złotych nie przyniosły spodziewanych efektów, czyli znacznego wzrostu ruchu turystycznego i nie ściągnęły w ten region pieniędzy. Kilka lat temu w raporcie wypomniała to Najwyższa Izba Kontroli.

Od kilku lat sytuacja nieco się poprawia, jednak sporo jest jeszcze do zrobienia.

Związek chce się wzorować na rozwiązaniach zastosowanych w podobnych obiektach, z okresu I i II wojny światowej, w Europie Zachodniej. Choćby takich miejsc jak Ypres w Belgii czy Albert i Verdun we Francji. Tam tego rodzaju turystyka przynosi spore dochody lokalnym społecznościom.

Na ostatniej sesji budżetowej ZGFTP Andrzej Huk, członek zarządu oraz wójt gminy wiejskiej Przemyśl przedstawił materiał zdjęciowo - filmowy z wizyty studyjnej części członków Związku w muzeach i na polach bitew zachodniej Europy

- Świetna prezentacja trwająca niemal 40 minut pochłonęła wszystkich delegatów, gdyż przedstawiała to, co chcemy zrobić w Twierdzy Przemyśl. Zaprezentowane pomysły wszyscy przyjęli z entuzjazmem - ocenia M. Majkowski.

Jednym z nich będzie stworzenie na odcinku Żurawica - Bażantarnia - Fort X Orzechowce Parku Pamięci Pola Bitwy. Park obejmował będzie cmentarz wojenny Bawarczyków, punkt oporu Pruchnicka Droga z siecią rowów dobiegowych, ziemianek, rowów strzeleckich, dwie baterie artyleryjskie i obszar pola bitwy.

- Do pomysłu jak najbardziej pozytywnie odniósł się starosta przemyski Jan Pączek i nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn Przemysław Włodek. Teraz czas na rozmowy o konkretach, bo już w marcu startujemy z przetargiem na realizację projektu w ramach Polskiego Ładu - twierdzi M. Majkowski.

Są też inne pomysły. Jeden z nich dotyczy Fortu XI Duńkowiczki, jednego z najlepiej zachowanych obiektów w przemyskiej twierdzy.

- Zagospodarowanie lewej części koszar szyjowych tego fortu i stworzenie ekspozycji opowiadającej o Twierdzy Przemyśl opierać się będzie głównie na dioramach historycznych oraz efektach multimedialnych wzmacniających przekaz i pokazujących to,czego wyeksponowanie musiałoby zająć o wiele więcej miejsca - mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24